Ford Focus C346 facelift (2015–2018)
Ford Focus sedan se
C346 facelift (2015–2018), 2018–2018. Gasoline · 1.0 L · 123 hp · Automatic · FWD.
C346 facelift (2015–2018)
2018 - 2018
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.0 L
Horsepower
123
Torque
125 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
FWD
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4534 × 1824 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 32.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.0 L |
| Horsepower | 123 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 3 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | FWD |
Performance
| Fuel economy combined | 32.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Unleaded |