Ford Focus C346 facelift (2015–2018)
Ford Focus 5 door hatch se
C346 facelift (2015–2018), 2015–2015. Flexible Fuel · 2.0 L · 160 hp · Automatic · FWD.
C346 facelift (2015–2018)
2015 - 2015
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible Fuel
Engine volume
2.0 L
Horsepower
160
Torque
146 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
FWD
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4359 × 1824 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4359 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine type | Flexible Fuel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 146 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | FWD |
Performance
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | E85 / Unleaded |