Ford Focus C346 facelift (2015–2018)
Ford Focus focus rs awd
C346 facelift (2015–2018), 2016–2018. Gasoline · 2.3 L · 350 hp · Manual 6-spd · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.7 s.
C346 facelift (2015–2018)
2016 - 2018
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
350
Torque
350 lb-ft
Transmission
Manual 6-spd
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.7 s
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4361 × 1849 × 1483 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 235/35R19 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 350 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 4.7 s |
|---|---|
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent control blade |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |