Ford Focus C346 facelift (2015–2018)
Ford Focus focus fwd
C346 facelift (2015–2018), 2015–2018. Gasoline · 1.0 L · 123 hp · Manual 6-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.0 s.
C346 facelift (2015–2018)
2015 - 2018
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.0 L
Horsepower
123
Torque
125 lb-ft
Transmission
Manual 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
10.0 s
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4534 × 1824 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
29.0 / 40.0 / 32.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Wheel size | 195/65R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 123 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 29.0 mpg |
| Fuel economy highway | 40.0 mpg |
| Fuel economy combined | 32.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent control blade |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |