Ford Focus C346 facelift (2015–2018)
Ford Focus focus electric
C346 facelift (2015–2018), 2013–2018. Electric · 1-speed direct drive · Front-Wheel Drive.
C346 facelift (2015–2018)
2013 - 2018
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct drive
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4359 × 1824 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
110.0 / 99.0 / 105.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4359 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 17 in |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Electric horsepower | 143 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| System horsepower | 143 hp |
| System torque | 184 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 33.5 kWh |
| Battery net capacity | 23.0 kWh |
| Battery voltage | 360 V |
| DC charge power | 50.0 kW |
| Charge time 120V | 20.0 h |
| Charge time 240V | 5.5 h |
| Electric range | 76 mi |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct drive |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 110.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 99.0 mpg |
| Fuel economy combined | 105.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |