Ford Focus C307 facelift (2008–2011)
Ford Focus focus se sedan
C307 facelift (2008–2011), 2008–2011. Gasoline · 2.0 L · 140 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.7 s.
C307 facelift (2008–2011)
2008 - 2011
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
140
Torque
136 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.7 s
Wheelbase
2614 mm
Dimensions
4450 × 1722 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 35.0 / 28.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4450 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2614 mm |
| Wheel size | 195/60R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 136 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent Control Blade |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |