Ford Focus C307 (2004–2007)
Ford Focus ford focus zx4 st sedan 2.3l 5-speed manual
C307 (2004–2007), 2005–2007. Gasoline · 2.3 L · 151 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
C307 (2004–2007)
2005 - 2007
18
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
151
Torque
154 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4450 × 1722 × 1453 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4450 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1453 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
| Wheel size | 205/50R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 151 hp |
| Torque | 154 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |