Ford Focus C170 facelift (2001–2004)
Ford Focus ford focus zx5 svt hatchback 2.0l 6-speed manual
C170 facelift (2001–2004), 2002–2004. Gasoline · 2.0 L · 170 hp · 6-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 7.9 s and top speed 130 mph.
C170 facelift (2001–2004)
2002 - 2004
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
170
Torque
145 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
7.9 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4280 × 1722 × 1430 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact hatchback |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4280 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 215/45R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 145 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.9 s |
| Fuel economy standard | 25 mpg combined |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |