Ford Focus C170 (1998–2004)
Ford Focus focus zx5 s2 sedan 2.0l 4-speed automatic
C170 (1998–2004), 2002–2004. Gasoline · 2.0 L · 130 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.8 s and top speed 112 mph.
C170 (1998–2004)
2002 - 2004
27
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
130
Torque
135 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4445 × 1694 × 1430 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 29.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4445 mm |
|---|---|
| Width | 1694 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 57 mm |
| Wheel size | 195/60R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.8 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |