Ford Focus C170 (1998–2004)
Ford Focus ford focus 5-door hatchback 2.0l 5-speed manual
C170 (1998–2004), 2000–2004. Gasoline · 2.0 L · 130 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.7 s.
C170 (1998–2004)
2000 - 2004
27
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
130
Torque
125 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.7 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4280 × 1722 × 1430 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 32.0 / 28.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4280 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 195/60R15 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 23 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 61 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.6 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |