Ford Flex D4 facelift (2013–2019)
Ford Flex limited fwd
D4 facelift (2013–2019), 2013–2013. Gasoline · 3.5 L · 287 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
D4 facelift (2013–2019)
2013 - 2013
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
287
Torque
254 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2995 mm
Dimensions
5126 × 1928 × 1727 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5126 mm |
|---|---|
| Width | 1928 mm |
| Height | 1727 mm |
| Wheelbase | 2995 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 287 hp |
| Torque | 254 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |