Ford F250 2017-present Super Duty (2017–present)
Ford F250 f-250 super duty xl 4wd regular cab 6.75' box
2017-present Super Duty (2017–present), 2017–present. Gasoline · 6.2 L · 385 hp · 6-speed automatic · Four-wheel drive.
2017-present Super Duty (2017–present)
2017 - present
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
385
Torque
430 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
3607 mm
Dimensions
5888 × 2032 × 1981 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5888 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1981 mm |
| Wheelbase | 3607 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Horsepower | 385 hp |
| Torque | 430 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |