Ford F250 1999-2007 Super Duty (1999–2016)
Ford F250 f-250 super duty crew cab 2wd
1999-2007 Super Duty (1999–2016), 1999–2007. Rear-wheel drive.
1999-2007 Super Duty (1999–2016)
1999 - 2007
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
172 mm
Dimensions
265 × 80 × 77 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 265 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 77 mm |
| Wheelbase | 172 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 29.0 gal |
|---|
Transmission
| Drive | Rear-wheel drive |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |