Ford F250 1980-1986 F-Series facelift (1987–1991)
Ford F250 ford f-250 7.5l v8 5-speed manual
1980-1986 F-Series facelift (1987–1991), 1987–1991. Gasoline · 7.5 L · 245 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
1980-1986 F-Series facelift (1987–1991)
1987 - 1991
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.5 L
Horsepower
245
Torque
400 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3378 mm
Dimensions
5410 × 2007 × 1880 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5410 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3378 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.5 L |
| Horsepower | 245 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |