Ford Explorer U152 (2002–2015)
Ford Explorer explorer limited
U152 (2002–2015), 2013–2013. Flex-Fuel (FFV) · 3.5 L · 290 hp · Automatic · FWD.
U152 (2002–2015)
2013 - 2013
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flex-Fuel (FFV)
Engine volume
3.5 L
Horsepower
290
Torque
255 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
FWD
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2860 mm
Dimensions
5006 × 2004 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5006 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 2860 mm |
| Wheel size | 245/60R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Flex-Fuel (FFV) |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | FWD |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | E85 / Unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |