Ford Explorer U152 (2002–2015)
Ford Explorer explorer fwd
U152 (2002–2015), 2012–2015. Gasoline · 2.0 L · 240 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive.
U152 (2002–2015)
2012 - 2015
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
240
Torque
270 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2860 mm
Dimensions
5006 × 2004 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5006 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 2860 mm |
| Wheel size | 245/60R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |