Ford Explorer UN46 (1991–2001)
Ford Explorer explorer sport 2wd ffv
UN46 (1991–2001), 2001–2001. Gasoline · 4.0 L · 160 hp · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive.
UN46 (1991–2001)
2001 - 2001
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
160
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2583 mm
Dimensions
4432 × 1783 × 1702 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1783 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2583 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 160 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|