Ford Explorer UN46 (1991–2001)
Ford Explorer explorer 4wd
UN46 (1991–2001), 1991–1996. Gasoline · 4.0 L · 155 hp · Automatic 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
UN46 (1991–2001)
1991 - 1996
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
155
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2842 mm
Dimensions
4509 × 1783 × 1702 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicles |
|---|
Dimensions
| Length | 4509 mm |
|---|---|
| Width | 1783 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2842 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|