Ford Explorer UN46 (1991–2001)
Ford Explorer explorer 2wd
UN46 (1991–2001), 1996–2001. Gasoline · 5.0 L · 215 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
UN46 (1991–2001)
1996 - 2001
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
215
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2835 mm
Dimensions
4661 × 1783 × 1702 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4661 mm |
|---|---|
| Width | 1783 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2835 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|