Ford Explorer U502 (2020–present)
Ford Explorer explorer platinum 3.0l ecoboost awd
U502 (2020–present), 2020–2025. Gasoline · 3.0 L · 365 hp · 10-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.6 s.
U502 (2020–present)
2020 - 2025
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
365
Torque
380 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.6 s
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
5050 × 2004 × 1783 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5050 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1783 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 365 hp |
| Torque | 380 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | EcoBoost |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.6 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |