Ford Explorer U502 (2020–present)
Ford Explorer explorer limited 2.3l ecoboost awd
U502 (2020–present), 2022–2025. Gasoline · 2.3 L · 300 hp · 10-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 6.8 s.
U502 (2020–present)
2022 - 2025
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
300
Torque
310 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
6.8 s
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
5050 × 2004 × 1783 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 27.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5050 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1783 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.9 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | EcoBoost |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |