Ford Explorer U502 (2020–present)
Ford Explorer explorer hybrid limited 3.3l awd police interceptor utility
U502 (2020–present), 2020–2025. Gasoline hybrid · 3.3 L · 318 hp · 10-speed automatic · All-wheel drive.
U502 (2020–present)
2020 - 2025
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline hybrid
Engine volume
3.3 L
Horsepower
318
Torque
322 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
All-wheel drive
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
5050 × 2004 × 1783 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 26.0 / 27.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5050 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1783 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.9 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 318 hp |
| Torque | 322 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Port/direct injection |
| Engine code | PowerSplit Hybrid |
| Valvetrain | DOHC |
| System horsepower | 318 hp |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |