Ford Expedition UN93 (1997–2006)
Ford Expedition srx awd
UN93 (1997–2006), 2005–2005. Gasoline · 4.6 L · 5-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.8 s and top speed 100 mph.
UN93 (1997–2006)
2005 - 2005
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Transmission
5-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
0–60 mph
10.8 s
Top speed
100 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5245 × 2029 × 1948 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5245 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1948 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.8 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |