Ford EXP Mk1 (1984–1985)
Ford EXP exp
Mk1 (1984–1985), 1984–1985. Gasoline · 1.6 L · 120 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
Mk1 (1984–1985)
1984 - 1985
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
120
Torque
125 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2393 mm
Dimensions
4361 × 1669 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 24.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Two Seaters |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1669 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2393 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.6 L |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |