Ford Escort Erika facelift (1991–1996)
Ford Escort ford escort gt 1.8l 4at
Erika facelift (1991–1996), 1991–1996. Gasoline · 1.8 L · 127 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
Erika facelift (1991–1996)
1991 - 1996
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
127
Torque
114 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2499 mm
Dimensions
4437 × 1694 × 1364 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 29.0 / 25.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4437 mm |
|---|---|
| Width | 1694 mm |
| Height | 1364 mm |
| Wheelbase | 2499 mm |
| Wheel size | 185/60R14 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.9 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 127 hp |
| Torque | 114 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |