Ford Escape C520 facelift (2017–2019)
Ford Escape escape s 2.5l fwd
C520 facelift (2017–2019), 2017–2019. Gasoline · 2.5 L · 168 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.7 s.
C520 facelift (2017–2019)
2017 - 2019
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
168
Torque
170 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.7 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4524 × 1839 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 29.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4524 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 235/55R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 34 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 68 L |
| Fuel tank capacity | 15.1 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 168 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.7 s |
|---|---|
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |