Ford Escape C520 (2013–present)
Ford Escape escape fwd
C520 (2013–present), 2013–2016. Gasoline · 1.6 L · 178 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
C520 (2013–present)
2013 - 2016
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
178
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
106 mm
Dimensions
178 × 82 × 66 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 178 mm |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 106 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.6 L |
| Horsepower | 178 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|