Ford Escape C520 (2013–present)
Ford Escape escape fwd
C520 (2013–present), 2020–2024. Gasoline · 1.5 L · 181 hp · 8-speed automatic · Front-Wheel Drive.
C520 (2013–present)
2020 - 2024
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.5 L
Horsepower
181
Transmission
8-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
107 mm
Dimensions
181 × 86 × 66 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 181 mm |
|---|---|
| Width | 86 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 107 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.5 L |
| Horsepower | 181 hp |
| Cylinders | 3 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|