Ford Escape C520 (2013–present)
Ford Escape escape awd
C520 (2013–present), 2013–2019. Gasoline · 2.0 L · 245 hp · 6-speed automatic · All-Wheel Drive.
C520 (2013–present)
2013 - 2019
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
245
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
106 mm
Dimensions
178 × 82 × 66 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 178 mm |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 106 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 245 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|