Ford Escape C170 facelift (2008–2012)
Ford Escape escape xlt fwd
C170 facelift (2008–2012), 2008–2012. Gasoline · 2.3 L · 153 hp · 5-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.4 s.
C170 facelift (2008–2012)
2008 - 2012
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
153
Torque
152 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.4 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2619 mm
Dimensions
4442 × 1806 × 1722 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4442 mm |
|---|---|
| Width | 1806 mm |
| Height | 1722 mm |
| Wheelbase | 2619 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 29 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 66 L |
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 153 hp |
| Torque | 152 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.4 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |