Ford Edge CD4 facelift (2019–2024)
Ford Edge ford edge awd
CD4 facelift (2019–2024), 2020–2024. Gasoline · 2.0 L · 250 hp · Automatic 8-spd · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.7 s.
CD4 facelift (2019–2024)
2020 - 2024
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
250
Torque
280 lb-ft
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
7.7 s
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4796 × 1928 × 1735 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 29.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4796 mm |
|---|---|
| Width | 1928 mm |
| Height | 1735 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 245/60R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | 2.0 EcoBoost |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |