Ford Edge CD4 (2015–2018)
Ford Edge sel
CD4 (2015–2018), 2015–2018. Gasoline · 2.0 L · 245 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 7.7 s and top speed 130 mph.
CD4 (2015–2018)
2015 - 2018
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
245
Torque
275 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
7.7 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3920 lbs
Wheelbase
112 mm
Dimensions
188 × 76 × 69 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 30.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 69 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 245/60R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3920 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 245 hp |
| Torque | 275 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.7 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |