Ford Edge CD3 facelift (2011–2014)
Ford Edge edge se awd
CD3 facelift (2011–2014), 2011–2014. Gasoline · 3.5 L · 285 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.8 s.
CD3 facelift (2011–2014)
2011 - 2014
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
285
Torque
253 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.8 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2824 mm
Dimensions
4679 × 1930 × 1702 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4679 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2824 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 253 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |