Ford Edge CD3 facelift (2011–2014)
Ford Edge edge fwd
CD3 facelift (2011–2014), 2012–2014. Gasoline · 2.0 L · 240 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.7 s.
CD3 facelift (2011–2014)
2012 - 2014
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
240
Torque
270 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
7.7 s
Wheelbase
2824 mm
Dimensions
4679 × 1930 × 1702 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 30.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4679 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2824 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.3 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |