Ford Edge CD3 (2007–2010)
Ford Edge edge fwd
CD3 (2007–2010), 2007–2010. Gasoline · 3.5 L · 265 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.5 s and top speed 112 mph.
CD3 (2007–2010)
2007 - 2010
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
265
Torque
250 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.5 s
Top speed
112 mph
Wheelbase
111 mm
Dimensions
188 × 76 × 67 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 67 mm |
| Wheelbase | 111 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 32 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 68 L |
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 265 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.5 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |