Ford E250 Econoline E-150/E-250/E-350 (1984–2002)
Ford E250 Econoline e250 econoline 2wd cng
E-150/E-250/E-350 (1984–2002), 1998–2000. NGV · 5.4 L · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
E-150/E-250/E-350 (1984–2002)
1998 - 2000
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
NGV
Engine volume
5.4 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3150 mm
Dimensions
5504 × 2024 × 2085 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2024 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.4 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | CNG |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |