Ford E150 Wagon E-Series / Econoline Wagon (1961–1974)
Ford E150 Wagon ford e-150 wagon 302
E-Series / Econoline Wagon (1961–1974), 1974–1974. Gasoline · 4.9 L · 155 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
E-Series / Econoline Wagon (1961–1974)
1974 - 1974
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.9 L
Horsepower
155
Torque
240 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3150 mm
Dimensions
5486 × 2007 × 2134 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5486 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2134 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.9 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |