Ford E150 Wagon E-Series / Econoline Wagon (1961–1974)
Ford E150 Wagon ford e-150 wagon 170
E-Series / Econoline Wagon (1961–1974), 1965–1967. Gasoline · 2.8 L · 101 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
E-Series / Econoline Wagon (1961–1974)
1965 - 1967
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
101
Torque
156 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2286 mm
Dimensions
4572 × 1829 × 2083 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4572 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 2286 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Horsepower | 101 hp |
| Torque | 156 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |