Ford E150 Wagon E-Series / Econoline Wagon (2008–2014)
Ford E150 Wagon e150 wagon ffv
E-Series / Econoline Wagon (2008–2014), 2011–2014. Gasoline · 5.4 L · 255 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
E-Series / Econoline Wagon (2008–2014)
2011 - 2014
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
255
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2154 mm
General information
| Vehicle class | Passenger Van |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2154 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |