Ford E150 Econoline VN second facelift (2003–2006)
Ford E150 Econoline ford e-150 econoline cargo van 4.6l v8
VN second facelift (2003–2006), 2003–2006. Gasoline · 4.6 L · 225 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
VN second facelift (2003–2006)
2003 - 2006
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
225
Torque
286 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 286 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy standard | MPG |
|---|---|
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |