Ford E150 Econoline VN (1984–1996)
Ford E150 Econoline e150 econoline 2wd
VN (1984–1996), 1984–1984. 5.0 L · Manual 4-spd · 2-Wheel Drive.
VN (1984–1996)
1984 - 1984
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
5.0 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
2-Wheel Drive
Wheelbase
3150 mm
Dimensions
5504 × 2027 × 2085 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2027 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.0 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | 2-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular Gasoline |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |