Ford Courier First generation (1984–1986)
Ford Courier courier pickup 2wd
First generation (1984–1986), 1984–1984. Gasoline · 2.0 L · Manual 4-spd · Rear-Wheel Drive.
First generation (1984–1986)
1984 - 1984
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2741 mm
Dimensions
4496 × 1679 × 1549 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 35.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1679 mm |
| Height | 1549 mm |
| Wheelbase | 2741 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |