Ford C-MAX C344 facelift (2015–2019)
Ford C-MAX c-max hybrid fwd
C344 facelift (2015–2019), 2015–2018. Gasoline · 2.0 L · 188 hp · continuously variable transmission (CVT) · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 101 mph.
C344 facelift (2015–2019)
2015 - 2018
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
188
Torque
129 lb-ft
Transmission
continuously variable transmission (CVT)
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
101 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4409 × 1829 × 1623 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
42.0 / 38.0 / 40.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact MPV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1623 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 25 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 53 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 188 hp |
| Torque | 129 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
| System horsepower | 188 hp |
Transmission
| Transmission | continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 101 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 42.0 mpg |
| Fuel economy highway | 38.0 mpg |
| Fuel economy combined | 40.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |