Ford C-MAX C344 (2010–2015)
Ford C-MAX c-max hybrid
C344 (2010–2015), 2013–2016. Gasoline · 2.0 L · 188 hp · Continuously variable transmission (CVT) · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.4 s and top speed 112 mph.
C344 (2010–2015)
2013 - 2016
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
188
Torque
129 lb-ft
Transmission
Continuously variable transmission (CVT)
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.4 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3600 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4409 × 1829 × 1623 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
42.0 / 37.0 / 40.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Hybrid |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1623 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 25 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 53 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 3600 lbs |
| Gross weight | 4500 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 188 hp |
| Torque | 129 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 12 |
| Electric horsepower | 118 hp |
| Electric torque | 117 lb-ft |
| System horsepower | 188 hp |
Transmission
| Transmission | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.4 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 42.0 mpg |
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 40.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |