Ford C-MAX C214 (2003–2010)
Ford C-MAX ford c-max hybrid
C214 (2003–2010), 2013–2013. Gasoline · 1,999.0 L · 141 hp · eCVT · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.4 s and top speed 101 mph.
C214 (2003–2010)
2013 - 2013
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1,999.0 L
Horsepower
141
Torque
129 lb-ft
Transmission
eCVT
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.4 s
Top speed
101 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4409 × 1829 × 1623 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
42.0 / 37.0 / 40.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1623 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Clearance | 5 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 25 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 53 L |
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1,999.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 141 hp |
| Torque | 129 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 12 |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric horsepower | 118 hp |
| Electric torque | 117 lb-ft |
| System horsepower | 188 hp |
Transmission
| Transmission | eCVT |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 101 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.4 s |
| Fuel economy city | 42.0 mpg |
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 40.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |