Ford Bronco U15 (1980–1986)
Ford Bronco ford bronco 5.8l v8 3-speed manual 4x2
U15 (1980–1986), 1980–1986. Gasoline · 5.8 L · 150 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
U15 (1980–1986)
1980 - 1986
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.8 L
Horsepower
150
Torque
240 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4572 × 2007 × 1880 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4572 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |