Ford Bronco U725 (2021–present)
Ford Bronco bronco stroppe special edition 4-door 2.7l 4x4
U725 (2021–present), 2024–2024. Gasoline · 2.7 L · 315 hp · 10-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.5 s and top speed 100 mph.
U725 (2021–present)
2024 - 2024
24
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
315
Torque
410 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.5 s
Top speed
100 mph
Wheelbase
2949 mm
Dimensions
4811 × 1928 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 17.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4811 mm |
|---|---|
| Width | 1928 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 2949 mm |
| Clearance | 12 mm |
| Wheel size | 255/70R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.7 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 410 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.5 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |