Ford Bronco U725 (2021–present)
Ford Bronco bronco raptor 4wd
U725 (2021–present), 2022–2024. Gasoline · 3.0 L · 418 hp · Automatic (S10) · Part-time 4-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.6 s and top speed 100 mph.
U725 (2021–present)
2022 - 2024
24
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
418
Torque
440 lb-ft
Transmission
Automatic (S10)
Drive
Part-time 4-Wheel Drive
0–60 mph
5.6 s
Top speed
100 mph
Wheelbase
2959 mm
Dimensions
4851 × 2207 × 1976 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 16.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4851 mm |
|---|---|
| Width | 2207 mm |
| Height | 1976 mm |
| Wheelbase | 2959 mm |
| Clearance | 13 mm |
| Wheel size | 37x12.50R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 418 hp |
| Torque | 440 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S10) |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Part-time 4-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.6 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Five-link solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |