Ford Bronco U725 (2021–present)
Ford Bronco bronco badlands 4wd
U725 (2021–present), 2021–2023. Gasoline · 2.3 L · 275 hp · Automatic (S10) · Part-time 4-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.2 s and top speed 100 mph.
U725 (2021–present)
2021 - 2023
24
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
275
Torque
315 lb-ft
Transmission
Automatic (S10)
Drive
Part-time 4-Wheel Drive
0–60 mph
7.2 s
Top speed
100 mph
Wheelbase
2949 mm
Dimensions
4811 × 1928 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 17.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4811 mm |
|---|---|
| Width | 1928 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 2949 mm |
| Clearance | 12 mm |
| Wheel size | 255/70R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 315 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S10) |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Part-time 4-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.2 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |