Ford Bronco U15 (1978–1979)
Ford Bronco ford bronco 5.8l v8 4-speed manual
U15 (1978–1979), 1978–1979. Gasoline · 5.8 L · 150 hp · 4-speed manual · Four-wheel drive.
U15 (1978–1979)
1978 - 1979
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.8 L
Horsepower
150
Torque
240 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4572 × 2007 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 15.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4572 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |